2014

2014 Modeller hakkında teknik dökumanlar, fotoğraflar, testler, incelemeler, öneriler, görüşler…

Aksesuarlar

Motosiklet için tüm akesuar tanıtımları, incelemeler, teknik bilgiler, fiyatlar….

Bakım-Onarım

Motosikletlerimiz de bakım ve ilgi ister. Teknik yada Görsel Bakımlar, değişim, tamirat vb.

Eğitim

Motosiklet eğitimi için makaleler, ipuçları, sürüş teknikleri, ilk yardım vb. konular

MotorSporları

MotoGP, SuperBike, TMF Yarışları, Mahalli Yarışlar, haberler, sonuçlar hakkında bilgiler

Ana Sayfa » Featured, Genel

Adventure-Touring Motosikletler, Niçin Daha Popüler?

Bu yazı toplamda 2.653 kez, bugün ise 0 kez okunmuştur.
Gönderen: Tarih: Cuma, 28 Eylül 2012Yorum Yok


Son yıllarda, insanlar arasında normal araçlar yerine devasa SUV (Sport utility vehicle ya da Tükçe karşılığı ile spor amaçlı taşıt) araçlar satın almak moda oldu. Bu araçlar, hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma araçlarıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırdığı gibi asfalt harici arazilerde de hareket edebilir. Bu moda karşısında ise “Neden normal bir araba yerine bu büyük, uzun boylu şeyleri satın alır insanlar?” sorusu akla geliyor.

SUV araçları gibi adventure-touring motosiklet yükselişi arasında da benzer bir durum yaşandığını varsayacak olursak; Bu büyük endurolar da standart her şeyi yapabilen, uzun boylu, endüstriyel görünümlü araçlar: Üzerinde dik oturulabilen, gerektiğinde bacaklarınızı germek için ya da yol koşullarında pegler üzerinde ayakta gidilebilen, bagaj taşınabilen, iklimsel ihtiyaçlara uygun bir tur camına sahip, bir toprak yolda toz bulutu içinden çıkıp gelen cazibeli görüntülü araçlar.

Adeta motosiklet dünyasının Wrangler cipleri haline gelen bu büyük endurolar, içinde yarım terbiyeli yollarında yer aldığı çok uzun menzilli gezintilerde tur yetenekleri sağlamak içinözel olarakdizayn edilmiş. motosikletlerdir. Bu kategorideki motosikletlerde bunları sağlayacak olan; yerden yükseklik (off-road amaçlı), büyük yakıt deposu, yüksek tork çıkışı, hızlı otoyol davranışı, taşıma, ağırlığı ve büyüklüğü gibi özelliklerin benzersiz kombinasyonu, onları geleneksel off-road, enduro ve motokros motosikletlerden ayırıyor.

Off-road kullanım sırasında motor ve şanzımanı korumak için koruma aparatları, büyük ve hatta ek yakıt tankı ilaveleri, GPS navigasyon sistemi, bagaj sistemleri gibi üreticisinden ya da tedarikçisinden opsiyonel olarak sunulan ekstra ilaveleri ile adeta küresel turlar için üretilmiştir.

Gerek asfaltta gerekse asfalt dışı yollarında kullanabilme özellikleri, uzun yolculuklardaki konforu ve yük taşıma kapasiteleri ile büyük endurolar, günümüzde motosiklet sınıfında en popüler motosiklet olarak yerlerini koruyorlar. Ama “kaçımız bu özellikleri yüzünden bu motosikletleri hakkını vererek kullanıyor” sorusu da akla gelmiyor değil.

Kaynak: HMK

Yorum Yazmak ister misin ?

Yorumlari RSS Okuyucunuz ile takip edebilirsiniz. RSS ile Takip etmek icin TIKLAYINIZ

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

Yazilarimiz E-Postaniza Gelsin

Ucretsiz Abone Olmak icin Lutfen E-Posta Adresinizi Giriniz:


Istanbul Hava Durumu