2014

2014 Modeller hakkında teknik dökumanlar, fotoğraflar, testler, incelemeler, öneriler, görüşler…

Aksesuarlar

Motosiklet için tüm akesuar tanıtımları, incelemeler, teknik bilgiler, fiyatlar….

Bakım-Onarım

Motosikletlerimiz de bakım ve ilgi ister. Teknik yada Görsel Bakımlar, değişim, tamirat vb.

Eğitim

Motosiklet eğitimi için makaleler, ipuçları, sürüş teknikleri, ilk yardım vb. konular

MotorSporları

MotoGP, SuperBike, TMF Yarışları, Mahalli Yarışlar, haberler, sonuçlar hakkında bilgiler

Ana Sayfa » Haber verelim dedik, Manset

Motosikletli 112 Acil Ambulans Hizmeti

Bu yazı toplamda 8.899 kez, bugün ise 0 kez okunmuştur.
Gönderen: Tarih: Cuma, 11 Nisan 2014Yorum Yok

112-ambulans-motosiklet

112 Ambulans hizmetlerine motosikletli görevliler de dahil edilerek olaylara daha erken müdahale şansı doğuyor.

Kayseri’de yaşanan vakalara daha çabuk ulaşmak ve erken müdahalede bulunmak amacıyla 112 Ambulans hizmetlerine motosikletli hizmete dahil edildi. Ambulanslardan daha çabuk olay yerine giden motosikletli ambulans ekibi trafik sıkıntısı, araçların yol vermeme gibi engelleri yaşamıyor. Bu nedenle en az 3-4 dakika daha olay yerine, vakaya müdahale için erken gidiyor.Kayseri İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Özgün Manav, Kayseri’de motosiklet ambulansının kısa zaman önce hizmet vermeye başladığını belirtti. Dr. Manav, motosiklet ambulansının 1 doktor, 1 paramedik, 1 ATT birde sağlık memuru sürücüden oluştuğunu belirterek, “Hizmete başladığı günden beri 25 vakaya müdahale etti. Motosiklet ambulansımızla ulaşım kolaylığı ve hızlılığı sağlamasından dolayı daha aktif görev yapabiliyor. Trafik yoğunluğu, ulaşım güçlüğü çekilen vakalara müdahalede motosiklet aracı devreye giriyor. Ambulansımızda şuan için bazı ekiplerimiz çift ve tek olarak hizmet veriyor. Vakalara ulaşımda diğer ambulanslara göre, karşılaştırmamızda 10 dakika süren ambulanslarda motosiklet ekibimiz 5 dakikada varabiliyor” dedi.

Dr. Manav, motosiklet ambulansta en hızlı şekilde ulaşan ekibin burada yapabilecekleri müdahalede gerekli olan bazı önemli malzemelerin yer aldığını ifade etti. Taşıma sıkıntısına karşın, normal ambulansta bulunan ilk müdahalede gerekli malzemelerin olduğuna işaret etti.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olarak motosiklet ambulansının geçen yıl Eylül ayından beri hizmet verdiğini söyledi. Sadece kış döneminde hizmet veremediğini anlatan Öksüzkaya, “Kurulumundan itibaren motosiklet ekibimiz 14 adet medikal ve 9 adet trafik kazası olmak üzere toplam 25 vakaya müdahale etmiştir. Motosiklet ekibimiz durumu itibarı ile her vakaya müdahale edememektedir. Bu ekibimiz sadece trafik kazaları, sokakta olan vakalar ve ölüm raporlarının verilmesi durumlarında kullanılabilmektedir. Ekibimiz gündüz mesai usulüne göre hizmet vermektedir. İlimizde görev yapan motosiklet ekibimiz bakanlığımızca düzenlenen motosiklet ambulans çalıştaylarına katılarak bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler” diye konuştu.

Kaynak : Sabah

Yorum Yazmak ister misin ?

Yorumlari RSS Okuyucunuz ile takip edebilirsiniz. RSS ile Takip etmek icin TIKLAYINIZ

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

Yazilarimiz E-Postaniza Gelsin

Ucretsiz Abone Olmak icin Lutfen E-Posta Adresinizi Giriniz:


Istanbul Hava Durumu