2014

2014 Modeller hakkında teknik dökumanlar, fotoğraflar, testler, incelemeler, öneriler, görüşler…

Aksesuarlar

Motosiklet için tüm akesuar tanıtımları, incelemeler, teknik bilgiler, fiyatlar….

Bakım-Onarım

Motosikletlerimiz de bakım ve ilgi ister. Teknik yada Görsel Bakımlar, değişim, tamirat vb.

Eğitim

Motosiklet eğitimi için makaleler, ipuçları, sürüş teknikleri, ilk yardım vb. konular

MotorSporları

MotoGP, SuperBike, TMF Yarışları, Mahalli Yarışlar, haberler, sonuçlar hakkında bilgiler

Ana Sayfa » Genel

Yeni Jenerasyon Yol Motosikletleri

Bu yazı toplamda 3.510 kez, bugün ise 0 kez okunmuştur.
Gönderen: Tarih: Cuma, 21 Eylül 2012Yorum Yok

Ducati Multistrada, Kawasaky Versys, Triumph Tiger 1050, KTM 990 SMT. 70′li yıllarda doğmuş, yamaçlarda seyreden, virajlı ve asfalt zeminlerde kullanmak üzere üretilmiş yol motoru kavramının günümüzdeki yenilikleri.

Ducati Multistrada 1200 BMW’nin, satış rekorunu elinde tutan 1200 ve 800 GS modellerinin yanında bu sınıfta hayatta kalma mücadelesi büyüleyici bir şekilde devam ediyor.

Multistrada, çok fonksiyonlu ve benzersiz ikiz kafes şasisi ile sektörde bir devrim gerçekleştirirken, Kawasaki dört silindirli ve çift kirişli alüminyum şaseli kombinasyonunu bu yıl tanıttı. Avusturyalı üretici KTM firması kendi DNA’sından ama daha rahat ve diğer modellere göre daha makul 990 SMT modelini başlatarak akıllıca bir karar verirken, Triumph emektar roadsteri Tiger 1050 SE ile bu sınıfa kendi açısından bakıyor.

Ducati 75°ve KTM 90° V-twin motorları ile bu mücadelede yer alırken, İtalyan motosikleti çok gelişmiş çift silindirli motoru ve dört farklı modu ( Kentsel, Enduro, Touring ve Sport) ve çekiş kontrol sistemi gibi elektronik kompleksleri ile  KTM’den bir adım öne çıkıyor.

Ducati gibi, Versys’de sadece iki harita ve üç düzeyde “çekiş kontrolü” ile daha kapsamlı bir elektronik güvenlik önlemi ile, KTM ve Triumph’un biraz üzerinde yer alırken KTM,150 beygirlik sport moddaki Ducati’den daha az hassas enjeksiyon sistemi ile  ışık hızında gibi tırmanmasını sağlayan daha patlamalı bir motora sahip.

Triumph, grubun en eski motosikleti, ancak üç silindirli motoru bu karşılaşmaya egzotiklik katacağını unutmamak gerek. Tiger 1050 SE; güç dağıtımı, şaşırtıcı homojen torku ile performans açısından rakipleri ile eşit olmamasına karşın iyi özellikler taşıyan çok güzel bir motora sahiptir.

Tüm akselerasyon (hızlanma) testlerinde Multistrada rakiplerini geride bırakırken, diğer taraftan şehir içi kullanımlarda düşük devir ve hızlardaki  gürültüsü ile sürücüleri için rahatsız edicidir. Bu anlamda şehiriçi kullanımda Versys ve Triumph, Ducati’den daha iyidirler. Günlük kullanımda, safkan motoru ile Ducati, Versys’den ve Triumph’tan daha pratik motosiklet olmakla birlikte, KTM ile benzerlik gösterir. Versys ve Triumph özellikle Kawasaki, çift silindirli modellerden daha ağır oldukları için manevralarıda daha zordur ancak şehir içi sürüşleri daha keyifli daha stressizdir.

Kawasaki, rahat artçı selesi, ve kargo kapasitesi, rahatlığı, aerodinamik koruması ile bu alanda grubun en iyisi olup, tüketimi de daha ılımlıdır. Ducati’nin ayarlanabilen ön camı iyi bir koruma sağlarken, Kawasaki ve Triumph’tan daha fazla titreşen, daha gürültülü bir motora sahiptir. KTM ise, bacakların çok rüzgar aldığı süpermoto kasası ve titreşimi ile uzun mesafeler için en az uygun olanıdır.

Genel olarak Kawasaki ve Triumph, konforlu süspansiyonları, yumuşak sürüşleri, çift silindirlilerden daha az vibrasyonları ve daha iyi performansları ile daha rahat sürüş pozisyonu sağlar. Bu arada, KTM’nin süpermotosunun daha uygar, Multistrada’nın çok işlevliliği ve her ikisinin de sportif özelliklerini unutmamak gerekir.

Artçılar için en konforlu yolculukta Versys, geniş sele ve pegler üzerindeki ayak pozisyonları ile ayrı bir yerdedir. Triumph ve KTM’de ise pegler çok yüksektedir. Ducati konumu açısından nispeten rahat olsa da yolcu konforunu etkileyen gaz darbeleri ile vahşidir.

Ducati’de seçilen moda bağlı olarak çok farklı motosiklet sürüş faydaları varken, özellikle frenleme altında KTM,  Versys ve Tiger’den daha belirgin sürüş süspansiyonuna sahiptir. Klasik bir sürüş gerektiren Kawasaki, 2000 ve 6000 rpm arasındaki yumuşak aynı zamanda heyecan verici kaslı tepki ile çift silindirlilere ağır basar.

KTM ve Triumph motosikletler daha temel ve basittir. Avusturyalı daha hafif olduğu için, sürüş esnasında hızlı ve herhangi bir değişikliğe duyarlı, iyi bir fren ve süspansiyon sistemine sahiptir. Ducati ve KTM’nin çok spor karakteri varsa, Tiger performans açısından; üç silindirli, yumuşak motoruyla bir roadster motosiklet özellikleri taşır.

Ducati Multistrada

Plus Moins
 • Çok yönlü motor
 • Şasi ve süspansiyon  
 • Stabilite

 

 • keskin bir şekilde aşağı motoru
 • fiyatı

Sürüş
Kentsel
Urban modda, motor daha az agresif,  geniş dönüş yarıçapı, iyi bir debriyaj dokunuşu olup ergonomiktir.

Yol
Bir zevk. Güçlü motoru ve şase kombinasyonu ile sürmesi kolay, eğlenceli ve istikrarlı.

Otoyol
Gövde üzerinde koruma iyi ancak her iki omuz için aynı şeyi söylemek mümkün değil..

Kawasaki Versys 1000

Plus Moins
 • Elektronikler
 • Aerodinamik koruması  
 • Konfor

 

 • Estetik
 • Ağırlık

Sürüş
Kentsel
Geniş gidon ve biraz çıkıntılı bir ayna ile, büyük, uzun boylu ve hantal bulunuyor. Motor düzgünlüğü takdir edilesi, vites değiştirme hissi ve debriyaj güzel.

Yol
Süspansiyonları da motoru gibi dengeli. Şasi baştan güven veriyor, frenleri güçlü ve ölçülü. Takometre üst sınırlardayken motor çok heyecan verici ve elastik.

Otoyol
6000rpm’de çok konforlu, iyi bir rüzgar koruması ve hafif vibrasyonlar.

KTM 990 SMT

Plus Moins
 • Eğlenceli
 • Çevik, hafif  
 • Spor
 • Frenler

 

 • Enstrümanlar
 • Vibrasyon

Sürüş
Kentsel
Arabalar arasında gidonu taşmadığı sürece hafif ve çevik. Aşağıda, kaba ve agresif bir motor.

Yol
Çok eğlenceli. Ş
asi ve süspansiyon kombinasyonu ile agresifliği ile virajlı yolları sevenler için heyecan verici bir motosiklet. Süspansiyon ve fren iyi bir düzeyde.

Otoyol
Koruma düzeyi iyi ama vibrasyon fazla.  Daha az konforlu, iyi bir menzile sahip.

Triumph Tiger 1050

Plus Moins
 • Hoş motor
 • Şase
 • Konfor 
 • Fiyat

 

 • Küçük kademeli arka süspansiyon
 • Sele

Sürüş
Kentsel
Düşük hızlarda, motoru güzel ve pürüzsüz hissediliyor. Ağır ya da ayakta sürerken veya kaldırıma çıkarken biraz dikkat gerektiriyor.

Yol
Çok eğlenceli ve sessiz bir motosiklet.
Biraz yavaş yön değiştirmelerde motor iyi bir elastik kabiliyet ve iyi bir stabilite ile frenleme yeteneğine sahip.

Otoyol
Diğerlerine göre mükemmel olmasa da onlardan iyi korunma sunuyor. Sele rahat.

TEKNİK VERİLER
Teknik verileri görmek için aşağıdaki yazıların üzerine tıklayınız.

Ducati Multistrada 1200

Kawasaki Versys 1000

KTM 990 SMT

Triumph Tiger 1050

 

 

 

 

 

 

Kaynak:HMK

Yorum Yazmak ister misin ?

Yorumlari RSS Okuyucunuz ile takip edebilirsiniz. RSS ile Takip etmek icin TIKLAYINIZ

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

Yazilarimiz E-Postaniza Gelsin

Ucretsiz Abone Olmak icin Lutfen E-Posta Adresinizi Giriniz:


Istanbul Hava Durumu